تبلیغات
اسرار زمین - کشف نوعی از انسان کهن در سیبری
اسرار زمین

all tha world is a puzzle

کشف نوعی از انسان کهن در سیبری

دوشنبه 27 اردیبهشت 1389

دانشمندان یك نوع انسان كهن كه تاكنون ناشناخته بود را با تحلیل دی ان اِی استخوان انگشت در غاری در سیبری شناسایی كرده اند...
نمایش اندازه واقعی

این گونه منقرض شده كه "هومینین" (موجودی شبیه انسان) نامگذاری شده 48 هزار تا 30 هزار سال پیش در منطقه آسیای مركزی زندگی می كرده است.

تیمی بین المللی مواد ژنتیكی به دست آمده از فسیل این موجود را كه از نئاندرتال و انسان امروزی متمایز است، سلسله بندی كرده است. جزئیات یافته های مربوط به این موحود موسوم به "زن ایكس" در نشریه علمی "نیچر" چاپ شده است.
زیورآلاتی شامل دستبند نیز در همان لایه از خاك كه استخوان انگشت در آن قرار داشت پیدا شده است. پروفسور كریس استرینگر پژوهشگر در زمینه سرمنشا انسان در موزه تاریخ طبیعی لندن این یافته را یك "تحول خیلی هیجان انگیز" خواند.

او گفت: "این مطالعه تازه با كمك دی ان اِی یك راه كاملا جدید برای بررسی تكامل انسان در آسیای مركزی و شرقی كه هنوز درك درستی از آن وجود ندارد فراهم می كند."

كشف جدید این احتمال جالب را مطرح می كند كه سه نوع انسان - هومو سیپین، نئاندرتال و هومینین - ممكن است در جنوب سیبری با هم ملاقات كرده و تعامل داشته اند.

تكه ریز استخوان انگشت توسط باستان شناسانی كه در سال 2008 در غار دنیسووا در كوه های آلتای سیبری كار می كردند كشف شد.

تیمی بین المللی از پژوهشگران دی ان اِی میتوكوندریال را از استخوان استخراج كردند و كد ژنتیكی آن را با انسان های مدرن و نئاندرتال ها مقایسه كردند.

سرمنشاء نامعلوم

دی ان اِی میتوكوندریال از نیروگاه های سلول می آید و تنها از طریق مادر منتقل می شود. تحلیل انجام شده توسط ژوهانس كراس و همكارانش از موسسه ماكس پلانك برای تحقیقات مردم شناسی تكاملی در لایپزیگ آلمان، نشان داد كه موجود كشف شده در دنیسووا آخرین بار حدود یك میلیون سال پیش جد مشتركی با انسان و نئاندرهال داشته است.

آن تاریخ به عنوان زمان واگرایی شناخته می شود؛ یعنی زمانی كه اجداد این انسان از خطی كه در نهایت به تكامل نئاندرتال و ما منجر شد، جدا شد.

خط تكاملی نئاندرتال و انسان امروزی خیلی دیرتر از هم جدا شد، یعنی در حدود 500 هزار سال قبل. این نشان می دهد كه فردی كه در دنیسووا پیدا شده نماینده یك دودمان ناشناخته انسان است كه از آفریقا به آسیا مهاجرت كرده بود.

پروفسور سوانته پابو از موسسه ماكس پلانك كه از نویسندگان مقاله تازه است گفت: "هركسی كه این ژن را حدود یك میلیون سال قبل از آفریقا بیرون برد موجودی تازه است كه تاكنون در صفحه رادار ما دیده نشده بود."

هومینین كه نمونه آن در دنیسووا پیدا شد نمی توانسته از اعقاب هومو اركتوس باشد كه حدود دو میلیون سال قبل از آفریقا به آسیا مهاجرت كرد.

به علاوه كهنتر از آن است كه از اعقاب هومو هایدلبرجنسیس، یك انسان قدیمی دیگر كه تصور می شود سرمنشاء آن به 650 هزار سال قبل می رسد باشد.

دكتر كراس گفت كه لایه ای از خاك كه بقایای زن ایكس در آن پیدا شد حاوی ابزارهایی شبیه آنچیزی است كه انسان های امروزی ده ها هزار سال قبل در اروپا می ساختند.

البته او به بی بی سی گفت به راحتی نمی توان ثابت كرد كه استخوان انگشت لزوما به این زیورآلات مرتبط است زیرا امكان جابجایی استخوان در این محوطه باستانی وجود دارد.

تحقیقات تازه به ایجاد تصویری پیچیده تر از نوع بشر در دوره نهایی پلیستوسین كه انسان مدرن آفریقا را ترك كرد و به شكل گروهی در نقاط دیگر زمین سكنی گزید كمك می كند.

به نظر می رسد كه نئاندرتال ها نیز حدود 40 هزار سال قبل در غار اوكلادنیكوف در كوه های آلتای زندگی می كردند. و تیمی تحت سرپرستی پروفسور آناتولی درویانكو از آكادمی علوم روسیه نیز شواهدی از حضور انسان مدرن در این منطقه در تقریبا همان زمان پیدا كرد.

اما دانشمندان می گویند كه پاسخ این معما را كه آیا این موجودات با یكدیگر تعامل یا اختلاط جنسیتی داشته اند یا خیر را نمی دانند، اما به احتمال قوی تر اختلاطی میان آنها صورت نگرفته است.

 
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

نظرسنجی

  نظر شما در مورد وبلاگ من چیه؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها


مترجم سایت

مترجم سایت

mouse code

كد ماوس